Table of Contents

Идеје за допринос Слекдокс Викију

Допринос пројекту документације може бити високо награђен и задатак који пружа сатисфакцију, али многи потенцијални сарадници су збуњени (не)успехом писања документације. Основна идеја Викија није креирати перфектну документацију испочетка већ ангажовати заједницу у креирању инкременталних побољшања и све то привести крају. Стога, не постоји потреба за наметањем мишљења.

Сваки појединац може да изабере тему којој је вољан да допринесе својим знањем. Ево неких области које могу да буду посебно интересантне потенцијалним сарадницима.

Уреди, прошири и побољшај

Уређивање, проширивање и побољшавање постојећих чланака је одличан начин за почетак доприношења Вики документацији. Будући да се ради о пројекту сарадње, свака побољшања и исправке су добродошле.

Као сарадник, никад не треба да мислите да је уређивање или исправљање мање битно од писања целог чланка. Уређивање, исправљање и побољшавање је саставни део Вики сајта и подједнако је важно као и додавање свежег садржаја.

Молимо вас прочитајте Стилски водич пре него што почнете са уређивањем садржаја који је неко додао.

Независно (самостално) писање

Када постанете довољно самоуверени да превазиђете уређивање и побољшавање постојећих чланака, ево неких идеја о самосталном доприношењу Викију, без неког утврђеног реда.

Техничка КАКОДА упутства

Техничка КАКОДА упутства за предузимање одређених задатака или постизање одређених циљева су веома цењена од стране Линукс заједнице. Техничка КАКОДА упутства се фокусирају на одређени задатак и на то како га извршити, корак по корак, са објашњењима и илустрацијама. Техничка КАКОДА упутства се односе на задатак и треба да садрже примере кôда када је то неопходно. Упозорења и белешке играју важну улогу у таквим чланцима и помажу читаоцу да разуме шта ради.

Неки од примера техничких КАКОДА упутстава:

и тако даље.

Конкретни програми или апликације

Ово су кратки, информативни делови о конкретним програмима или апликацијама. Имајте на уму да ове теме не треба да буду замена man странама. У сваком случају, оне могу да понуде корисницима довољно информација за почетак и могу да се прошире на поједина питања која захтевају објашњења и одговоре.

Ово може укључити, на пример, теме о десктоп апликацијама или о алатима за управљање пакетима.

Општи чланци

Ово су чланци који не циљају на конкретне техничке проблеме већ на крупнија питања. Општи чланак не захтева конкретно техничко упутство о томе како и шта урадити, али касније може бити проширен везама или кратким показивачима до дубљих извора знања о истим или сличним питањима.

Пример општег чланка је чланак о Филозофији Слеквера.

Ствари на које треба обратити пажњу

Следећа листа се заснива на Вудмановој сугестији. Она може послужити као добар водич за додавање садржаја на вики.

Неодговарајуће теме

Мада Вики допушта велику слободу својим доприносиоцима, постоје одређене теме и питања која је најбоље избегавати на Викију. Неке од њих су:

Потенцијални сарадници такође треба да провере садржај Викија пре него што креирају нову тему са сличним садржајем. Избегавање дуплирања напора је битан део Викија.

Сродне стране

Извори