[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Разлике

Овде су приказане разлике између изабране ревизије и тренутне верзије странице.

Постави везу ка овом компаративном приказу

Обе стране последње ревизијеПретходна ревизија
Следећа ревизија
Претходна ревизија
sr:slackbook:wifi [2012/12/02 20:37 (UTC)] slackmuzsr:slackbook:wifi [2013/01/15 15:56 (UTC)] (тренутно) slackmuz
Линија 1: Линија 1:
-<note important>This page is still work in progress</note> 
-<note important>Ова страница је у изради</note> 
- 
 ======Бежично умрежавање====== ======Бежично умрежавање======
  
Линија 148: Линија 145:
  
  
 +Да почнемо, око //WLAN_ESSID[n]// и //WLAN_CHANNEL[n]// је све јасно; оне се односе на essid и фреквенцију који ће се користити.  //WLAN_MODE[n]// је или **managed** или **ad-hoc**. Свако повезан на приступну тачку ће желети да користи изведен (managed) режим. //WLAN_KEY[n]// је WEP кључ који ће се користити, уколико сте приморани да користите WEP. //WLAN_IWPRIV[n]// је врло компликована варијабила која поставља друге варијабиле унутар себе. //WLAN_IWPRIV[n]// се користи за WPA2 мреже. Овде можете рећи Слекверу који режим аутентификације, врсту шифре и кључ ће користити за WPA2 везе. Имајте на уму да су //WLAN_KEY[n]// и //WLAN_IWPRIV[n]// међусобно искључиве; не можете користити обе у истом сучељу. Уколико сте све ово успешно конфигурисали, Слеквер ће покушати да се повеже на бежичну мрежу чим се систем стартује.
 +
 +
 +Али чекајте, то је много посла! И шта ако ја треба да се повежем на више бежичних мрежа? Ја носим мој лаптоп на посао и у школу и стога треба да подесим те бежичне везе чим буду у домету. Радити све на овај начин је једноставно много посла. Потпуно сте у праву.
 +
 +
 +=====wicd=====
 +
 +Представљамо вам **//wicd//**, најстаријег управника бежичним и жичаним мрежним повезивањем за кориснике преносних рачунара у покрету. Проглашен //"опасним"//, **//wicd//** је способан да складишти информације за било које бежичне мреже које су вам потребне и да се повеже на њих једноставном командом или кликом. **//wicd//** није део подразумеване инсталације Слеквера у овом тренутку, будући да омета нормалан начин конфигурације мрежних адаптера, али можете га наћи у ''/extra'' директоријуму на вашем Слеквер инсталационом диску или на вашем омиљеном огледалу. **//wicd//** је и програм за мрежно повезивање који се покреће и ради у позадини и графичка апликација за конфигурисање мрежа. Ни CLI није заборављен, јер **//wicd-curses//**(8) је моћан као и традиционално GUI прочеље. Да бисте користили **//wicd//**, прво морате да онемогућите подршку за сва сучеља која имате у ''rc.inet1.conf''.
 +
 +
 +<code>
 +
 +# rc.inet1.conf
 +# =============
 +# Config information for eth0:
 +IPADDR[0]=""
 +NETMASK[0]=""
 +USE_DHCP[0]="no"
 +DHCP_HOSTNAME[0]=""
 +# Default gateway IP address:
 +GATEWAY=""
 +</code>
 +
 +
 +Сада можемо да инсталирамо **//wicd//**, подесимо да се програм стартује са подизањем система и почнемо да користимо апликацију.
 +
 +
 +<code>
 +darkstar:~# installpkg /путања/до/extra/wicd/wicd-1.6.2.1-1.txz
 +darkstar:~# chmod +x /etc/rc.d/rc.wicd
 +darkstar:~# /etc/rc.d/rc.wicd start
 +</code>
 +
 +
 +Уколико преферирате конзолу, једноставно покрените **//wicd-curses//** у командној линији. Уколико, пак, преферирате графичко сучеље, можете покренути графичко прочеље било из КДЕ или ИксФЦЕ изборника.
 +
 +Алтернативно, можете покренути **//wicd-client//**(1) из терминала или **//покретача (alt+F2)//**.
 +
 +У графичком прочељу, опције за различите мреже су доступне из **Preferences** дугмета одмах поред места где је излистан ESSID. У терминалима, до исте опције се долази тако што обележите ESSID који желите да користите и притиснете тастер //десну стрелицу//, што отвара страну за конфигурисање те мреже.
 +
 +
 +======Навигација кроз поглавља======
 +
 +**Претходно поглавље: [[sr:slackbook:network|Умрежавање]]**
 +
 +**Следеће поглавље: [[sr:slackbook:basic_networking_utilities|Основни мрежни алати]]**
 +
 +======Извори======
  
 +  * Оригинални извор: [[http://www.slackbook.org/beta]] \\
 +  * Првобитно написали Alan Hicks, Chris Lumens, David Cantrell, Logan Johnson
 sr:slackbook:wifi ()