[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Це стара версія документу!


Translating…

Налаштування свіжо-встановленої системи Slackware

Мається на увазі, що ви вже читали інструкцію по встановленню операційної системи Slackware, та ви вже встановили свіжу версію Slackware на ваш комп’ютер.

Ця стаття направить вас на впевнений шлях Slackware. Якщо це ваше перше встановлення Slackware, ви будете здивовані, побачивши блимаючий курсор на чорному фоні. Ознайомтесь з цією статтею, для налаштування свіжо-встановленої системи Slackware.

Перед тим як ми почнемо, треба розуміти що пакунковий менеджер реалізовано так, що він не перевіряє залежності. Якщо ви новачок в Slackware, та виповнили повну установку (можливо за винятком серії KDEI) це може запобігти появленню багатьох проблем в майбутньому.
Офіційна рекомендація від Slackware 1) звучить так - “Якщо у вас достатньо місця на диску для повної установки, то встановлюйте систему повністю, для найкращого результату”.

Огляд системи після встановлення

Коли Slackware вперше сама запуститься після установки (після перезавантаження), увага, вона завантажиться у консольному, а не в графічному режимі на відмінно від інших дистрибутивів. Не дайте цьому вас збентежити. Це перший крок, в навчанні який зробить вас більш досвідченим користувачем Linux за декілька тижнів.

Під час встановлення, вам не пропонували створити додаткові облікові записи. На цей час, в системі існує тільки користувач “root”. Ви повинні пам’ятати його пароль, який ви вказали в самому кінці процесу встановлення. Ввійдіть в систему як користувач “root”, ви знайдете запрошення командного рядку який починається з символу “#”, який означає, командний рядок супер користувача.

Що далі? Користувач “root”, це той обліковий запис, який не розраховано на повсякденне використання. Root призначено тільки для завдань обслуговування, налаштування та оновлення системи.
Перше що треба зробити, це створити новий обліковий запис для себе, без пільг як у користувача root. Після цього, саме час встановити “Пропрієтарні Графічні Драйвери” (якщо у вас є відео карта Nvidia чи Ati), підняти бездротову мережу, чи навіть запустити графічну оболонку та стільницю. Ще є багато, чого, що ви можете з Slackware! Давайте почнемо з азів.

Створення облікового запису

Перше що ви повинні зробити, це створити для себе не-root’ового облікового запису. Існує два шляхи для цього, обидва консольні. рекомендується використовувати спеціальний інтерактивний скрипт adduser:

# adduser

та дотримуйтесь інструкції. Прочитайте сторінку керування користувачами для детальнішої інформації по скрипту adduser. А також ви можете використовувати не інтерактивну стандартну програму useradd:

# useradd -m -g users -G wheel,floppy,audio,video,cdrom,plugdev,power,netdev,lp,scanner -s /bin/bash slacker

Як тільки ви це зробите, ви зможете увійти в систему, під вашим особистим обліковим записом.
Вийдіть з оболонки користувача root (наберіть команду logout), а після цього увійдіть під новим користувачем якого ви щойно створили. Від тепер починаються справжні пригоди!

Навчити Slackware мовити на вашій мові

Програма установки Slackware працює тільки на англійській мові, та мається на увазі, що усі програми будуть спілкуватись з вами на цій мові. Але якщо ви не розмовляєте на англійській мові, та хотіли би щоб Slackware спілкувалась з вами на вашій рідній мові, ви повинні перевірити статтю “Локалізація: Адаптація Slackware під вашу мову

Налаштування диспетчеру пакетів

З того часу, як Slackware почала працювати, ви повинні будите поділяти багато часу, на слідкування за станом комп'ютера. Програмне забезпечення яке було встановлено як частина Slackware, в ньому постійно з’являються уразливості. Коли ці уразливості загрожують здоров’ю комп’ютера, команда Slackware публікує пропатчені версії пакунків. Ці пропатчені пакунки доступні в мережі (в під-директорії /patches в директорії відповідної версії Slackware), та з’являється новина на Список розсилки Безпеки Slackware.

У вас є декілька способів, по утриманню Slackware в актуальному стані. Немає можливості, зробити повністю автоматичним, процес прийняття патчів безпеки, але можливо це зробити за допомогою планувальника Cron.

slackpkg

Найліпшим варіантом буде, це використовувати slackpkg, він є більш популярнішим інструментом ніж вбудований в Slackware pkgtools. Перед тим як використовувати slackpkg, треба знайти дзеркало, з якого можна буде завантажувати пакунки.

Список доступних дзеркал для вашої версії Slackware, можна знайти в цьому файлі:

/etc/slackpkg/mirrors

Відкрийте цей фал в текстовому редакторі, наприклад в nano чи vi, та розкоментуйте одну_ стрічку з посиланням на дзеркало. Переконайтесь, що посилання вказує на дзеркало з пакунками до вашої версії Slackware! Також, виберіть найшвидше дзеркало. Як тільки ви все це зробили, вам треба ініціалізувати базу даних slackpkg, виконавши команду

# slackpkg update gpg# slackpkg update

Увага, налаштування пакункового менеджеру, виконується, тільки під користувачем “root”!

Також інколи треба виконувати оновлення бази slackpkg, особливо коли ви дізналися, що вийшов патч для вашої версії Slackware. Після оновлення бази, ви можете завантажити оновлення для системи. Знову ж таки дивіться статтю slackpkg, для зрозуміння, як користуватись цім інструментом.

Слідкування за оновленнями пакунків

В книжці Основи Slackware, є розділ, про утримання системи у свіжому стані. Буде дуже добре, якщо ви прочитаєте цю книжку, якщо ви ще цього не зробили.

  • Один шлях, слідкувати за оновленнями пакунків (патчі), це підписатися до поштової розсилки Безпека Slackware, та діяти коли прочитали про оновлення.
  • Інший шлях, це встановити скрипт, який буде раз на день перевіряти наявність оновлень, та відправляти вам поштове повідомлення у разі нових надходжень.\\Для того, щоб це працювало, у вас має бути налаштовано sendmail (хоча за звичай він вже працює з коробки), та ви повинні знати як створити завдання в cron. Та звичайно, у вас має бути скрипт, який би це робив.
    Приклад такого скрипта rsync_slackware_patches.sh який стежить за файлом Slackware ChangeLog.txt на наявність оновлень. Завантажте його, відредагуйте для використання вашого найулюбленішого дзеркала, та зробіть його виконувальним, щоб скрипт можна було використовувати в завданнях cron:
    # wget http://www.slackware.com/~alien/tools/rsync_slackware_patches.sh -O /usr/local/bin/rsync_slackware_patches.sh
    # chmod +x /usr/local/bin/rsync_slackware_patches.sh

    Цей скрипт використовує багато параметрів за замовченням, ці параметри ви можете змінювати під ваше оточення, наприклад розташування куди буде завантажуватись патчі.
    Просто виконайте скрипт та подивіться що він розповість:

    # /usr/local/bin/rsync_slackware_patches.sh
    [rsync_slackware_patches.sh:] Syncing patches for slackware version '13.37'.
    [rsync_slackware_patches.sh:] Target directory /home/ftp/pub/Linux/Slackware/slackware-13.37/patches does not exist!
    [rsync_slackware_patches.sh:] Please create it first, and then re-run this script.                            


    Вас сповіщає, що ви повинні відредагувати скрипт, визначивши локальну директорію (також треба цю директорію створити!) для того, щоб скрипт зміг користуватися нею. Коли ви це зробите, можете виконати скрипт, для першого завантаження патчів.
    Надалі ви можете використовувати cron для запуску скрипта раз на день. Наприклад, назначте виконання на 05:33 кожного дня, для перевірки 64-х розрядної версії Slackware-13.37. Відкрийте редактор crontab набравши команду

    crontab -e

    та додайте рядок до таблиці:

    33 5 * * *      /usr/local/bin/rsync_slackware_patches.sh -q -r 13.37 -a x86_64

    Ця команда буде виконуватись тихо (мається на увазі, ви не будете отримувати поштових повідомлень) якщо ну знайдено нових патчів. А якщо скрипт знайде оновлення, він завантажить їх, та відправить вам по почті звіт (вивід з консолі). Ви отримаєте по почті щось схоже на:

    [rsync_slackware_patches.sh:] New patches have arrived for Slackware 13.37 (x86_64)!
    
    .......................................................................
    
    0a1,10
    > Mon Sep 10 20:26:44 UTC 2012
    > patches/packages/seamonkey-2.12.1-x86_64-1_slack13.37.txz:  Upgraded.
    >   This is a bugfix release.
    > patches/packages/seamonkey-solibs-2.12.1-x86_64-1_slack13.37.txz:  Upgraded.
    >   This is a bugfix release.
    > +--------------------------+
    > Sun Sep  9 19:11:35 UTC 2012
    > patches/packages/mozilla-thunderbird-15.0.1-x86_64-1_slack13.37.txz:  Upgraded.
    >   This is a bugfix release.
    > +--------------------------+

    Відтепер ви знаєте що маєте оновлення, та встановіть нові патчі програмою slackpkg. Це надає вам контроль, (ви самі вирішуєте коли встановити оновлення) в той час, коли ви вже автоматично були сповіщені про оновлення (які вже завантажено).

Налаштування мережі

Якщо ви встановлювали пакунки для мережі, після встановлення Slackware вам були задані прості питання стосовно налаштування мережі, як наприклад:

  • Ви користуєтесь DHCP;
  • якщо ні, то яку IP адресу ви хочете використовувати;
  • яке ім’я вашого комп’ютера;
  • у вашій мережі працює (DNS) сервер?

Усі ці питання, в результаті записуються у низьку файлів, які стосовні мережевих налаштувань.

  • /etc/rc.d/rc.inet1.conf
    Тут місце знаходження налаштувань усіх мережевих інтерфейсів. Програма netconfig лише налаштувала інтерфейс eth0. Якщо у вас є додаткові мережеві інтерфейси, то за допомогою текстового редактору nano чи vi, в цей файл можна внести додаткові налаштування. Існує сторінка-керівництво:
    man rc.inet1.conf
  • /etc/resolv.conf
    Тут вказано лист серверів імен (DNS), та пошуковий домен. Якщо ви використовуєте DHCP, то клієнт DHCP оновлює цей файл автоматично. Якщо ви використовуєте статичні налаштування IP адреси, то вам знадобиться самому відредагувати цей файл. Для цього існує керівництво:
    man resolv.conf
  • /etc/HOSTNAME
    Тут вказано ім’я комп’ютера.
  • /etc/hosts
    В цьому файлі ви знайдете визначення для інтерфейсу зворотньої петлі (loopback) який з’єднано з ім’ям комп’ютера. Якщо Ви не користуєтесь DNS службою чи вам потрібні особливі відповідності, то Ви можете додати додаткові з’єднання між ім’ям комп’ютерів та їх IP адресами. Для цього існує керівництво:
    man hosts

Якщо ви бажаєте прочитати більш детальнішу інформацію стосовно налаштування мережі, завітайте на сторінку комплексне керівництво мережі в Slackware.

Традиційне налаштування мережі

Дротова мережа

Для налаштування дротової мережі на інтерфейсі eth0, виконайте (як root)

# netconfig

Цей той самий файл сценарію, який був під час процесу встановлення ОС.

netconfig працює тільки з дротовим інтерфейсом eth0.

Виходячи з припущення, що Ви налаштували дротове з’єднання за допомогою netconfig, мережа повинна працювати автоматично, без додаткових після-встановочних дій.

Якщо ви не вказали налаштування мережі під час встановлення ОС, просто запустіть від імені root netconfig, а потім виконайте

# /etc/rc.d/rc.inet1 eth0_start

та ви відразу отримаєте робочу мережу.

Бездротова мережа

Сьогодні Linux підтримує більшість бездротових пристроїв. Ви можете знайти інформацію в інтернеті, чи підтримує хтось інший, драйвери для цього обладнання. Якщо ви хочете дізнатись, чи розпізнав комп’ютер вашу бездротову мережеву карту, просто виконайте від користувача root, команду

# iwconfig

Якщо відповідь буде “no wireless extensions” для усіх мережевих карт, це означає, що ядро не має відповідних драйверів, для бездротової карти, та вам потрібно шукати їх в інтернеті. Так само як з дротовими мережевими інтерфейсами, бездротова карта традиційно налаштовується у файлі /etc/rc.d/rc.inet1.conf. Ви можете почитати про це більше в цій статті керівництво по налаштуванню бездротової мережі. Ще можна почитати сторінку man:

# man rc.inet1.conf

Також вам потрібно зробити декілька кроків, для увімкнення бездротової безпеки, WEP чи WPA2. Не шифрована (не захищена) бездротова мережа не є рекомендованою. Шифрування WPA/WPA2 не просто налаштовується у файлі /etc/rc.d/rc.inet1.conf, вам ще потрібно відредагувати /etc/wpa_supplicant.conf, та додати тут ключ шифрування. Проблеми шифрування бездротової мережі, а зокрема WPA, буває важко усунути. Деякі основі кроки по усуненню проблем деталізовано у розділі керівництва по мережі, в тому випадку, якщо ваш комп'ютер не може з'єднатись з точкою доступу.

Сервіси графічного налаштування мережі

На цей час в Slackware є альтернативи для налаштування та відстеження мережевих з'єднань. Вони встановлюються як даємон (фоновий сервіс) які дозволяють легко перемикатись між дротовим та бездротовим з'єднаннями. Це робить роботу мобільних користувачів зручніше. Вони поставляються з графічними утилітами та не залежать від традиційної системі налаштувань Slackware - а по факту, ці файли навіть спричиняють конфлікти якщо містять налаштування мережі.

  • Ви можете знайти в дереві релізу Slackware, розділ extra (ім'я extra означає що ці пакунки не встановлюються як частина системи, і є додатковими) де міститься пакунок wicd.
    Після встановлення wicd, ви можете зробити його скрипт ініціалізації виконувальним, щоб мережевий даємон запускався при старті системи:
    # chmod +x /etc/rc.d/rc.wicd

Потім ви зможете налаштувати мережу використовуючи графічний інструмент wicd-client, а якщо у вас Slackware 14, то ви можете використати віджет KDE для wicd. Для любителів консолі є wicd-curses, який пропонує ті ж самі можливості налаштування, що ї компоненти для X (графіки).

  • Починаючи з Slackware 14, в базі пакунків є Networkmanager. Він встановлюється як частина повної системи, але мережевий даємон не стартує за замовченням. Так само як і wicd, ви повинні зробити скрипт ініціалізації, виконувальним:
    # chmod +x /etc/rc.d/rc.networkmanager

    що дозволить автоматично стартувати даємону при завантаженні системи. Налаштувати NetworkManager можна графічною утилітою.
    Slackware 14 включає в собі віджет KDE для Networkmanager. Якщо ви використовуєте інше оточення робочої стільниці, як наприклад XFCE, то можна встановити Gnome network-manager-applet з SlackBuilds.org.

Switch to a generic kernel

It's recommended that you switch to Slackware's generic kernel. This is easy to do but there are a few steps to follow.

What is the difference between a “generic” kernel and the “huge” kernel which has been installed as the default kernel?
The “huge” kernel is essentially a kernel which has every hardware driver built in which you might need for a successful installation of your computer. Think of storage and (wired) network drivers, filesystem and encryption drivers and a lot more. All these built-in drivers result in a big kernel image (hence the name “huge”). When this kernel boots it will use up a lot your RAM (relatively speaking… with 1 GB of RAM you will not really be troubled by a few MB less RAM).
The “generic” kernel on the other hand, is a kernel which has virtually no drivers built in. All drivers will be loaded into RAM on demand. This will make your kernel's memory consumption lower and the boot process a bit faster. The smaller size allows for the use of an initial RAM disk or “initrd”. An initial RAMdisk is required in certain configurations, like software RAID, or a fully encrypted hard drive.
For now, you need to remember that a “huge” kernel will not support an intial RAM disk, but the “generic” kernel will. We go for maximum flexibility and use a “generic” kernel.
  • You will need to create an initial RAM disk (“initrd” for short). The initrd functions as a temporary root file system during the intial stage of the kernel booting, and it helps get the actual root system mounted when your system boots. Run this, as root:
    # /usr/share/mkinitrd/mkinitrd_command_generator.sh

    This command will not actually do anything. It is informational only, and will output something like this - depending on your kernel version, your hardware configuration, the root filesystem you chose when you installed Slackware and so on:

    #                                                                                                                       
    # mkinitrd_command_generator.sh revision 1.45                                                                           
    #
    # This script will now make a recommendation about the command to use
    # in case you require an initrd image to boot a kernel that does not
    # have support for your storage or root filesystem built in
    # (such as the Slackware 'generic' kernels').
    # A suitable 'mkinitrd' command will be:
    
    mkinitrd -c -k 3.2.29 -f ext4 -r /dev/sdb2 -m usb-storage:ehci-hcd:usbhid:ohci-hcd:mbcache:jbd2:ext4 -u -o /boot/initrd.gz

    Run the script's suggested mkinitrd commandline (as root) to generate the initrd.gz image.

  • If you have installed LILO (the default bootloader of Slackware), then you will also need to make changes to its configuration file /etc/lilo.conf by adding a section to your Slackware entry as follows:
    image = /boot/vmlinuz-generic-3.2.29
      initrd = /boot/initrd.gz # add this line so that lilo sees initrd.gz
      root = /dev/sda1
      label = Slackware
      read-only

    Actually, the “mkinitrd_command_generator.sh” script will show an example section which can be added to /etc/lilo.conf if you pass it the name of the generic kernel as an argument, like this:

    # /usr/share/mkinitrd/mkinitrd_command_generator.sh -l /boot/vmlinuz-generic-3.2.29

    Note that it is recommended to add a new section instead of editing the existing kernel image section. Assign a unique label to your new section. After reboot, LILO will give you two options: to boot into your freshly added generic kernel, or to boot into the failsafe huge kernel (of which you are certain that it will work).

  • After making the changes to /etc/lilo.conf you have to save the file and then run
     
    # lilo -v

    to make your change permanent. Then, reboot.

  • Have a look at mkinitrd manual page (man mkinitrd) for more information.
  • If you use grub or another bootloader, then make changes which are applicable to the program you use.
  • If you try to use the generic kernel without creating an initrd.gz, then booting will fail with a kernel panic.

Start a Graphical Desktop Environment

Configure X If Required

X.Org is the X-Window framework used in Slackware. The X server will usually auto-detect your graphics card and load applicable drivers. If auto-detect does not work (X crashes on startup), you will need to create a file /etc/X11/xorg.conf and set the correct options for your graphics card and display resolution. You can use

# X -configure 

to generate a basic xorg.conf configuration file in your current directory. This file can then be customized and placed in the /etc/X11/ directory. For a detailed overview of X configuration, check the xorg.conf manual page (man xorg.conf).

Non-free Display Drivers

Many people use computers with a modern graphics card powered by a Nvidia or Ati GPU (graphics processing unit). The vendors of these high-performance graphics card offer non-free (proprietary binary-only) drivers for their cards. These binary-only drivers will boost your computer's graphical and in particular OpenGL performance. If you own such a card you may want to read our Wiki article “Proprietary Graphics Drivers”.

Choosing a Desktop Environment/Window Manager

To choose the Window Manager or Desktop Environment you wish to use, run the xwmconfig utility:

$ xwmconfig

and select one of the available options. Note that you can run the xwmconfig command as the root user which will set a global default for all users. By running the same command as your ordinary user account, you override that global default and pick your own.
After making your choice you can simply run

$ startx

Your preferred Desktop Environment or Window Manager will then start up.

Graphical Login

To start with a graphical login screen on boot instead of Slackware's default console login, change the default runlevel to 4. Edit the file /etc/inittab and change the line that looks like

   id:3:initdefault:

to

   id:4:initdefault:

Note the difference from other Linux distributions; many of those use runlevel 5 for their graphical login. In Slackware, runlevel 5 is identical to runlevel 3 (console boot).

In the graphical runlevel, you will be greeted by one of the available display (login session) managers. Slackware will by default look for the availability of GDM (Gnome Display Manager), KDM (KDE Display Manager) and XDM (X Display Manager) - in that order. You can also install a third-party login manager like SliM but you will have to edit /etc/rc.d/rc.4 and add a call to your new session manager all the way at the top.

Further Exploration

The Command Line

It may be of interest to new Linux users to explore the command line a bit more before installing a graphical desktop, just to learn some shell commands and applications available in non-graphical mode. Slackware excels in having an abundance of command line programs for a wide range of tasks.
For instance, web browsing can be done with lynx or links, which are console based web browsers. You can listen to music (even network audio streams) on the console using audio players like moc, mpg123, ogg123.

Mixing 64-bit with 32-bit

If you just installed the 64-bit version of Slackware (often called slackware64 or Slackware for x86_64) you will soon discover that it will refuse to run 32-bit programs like Wine. You may want to read our page on adding multilib capabilities in that case.

Slackware Documentation

Even a Slackware user can benefit from good documentation (why else are you reading this?). Our suggestion is that you browse this Wiki for additional tips and HOWTOs. And don't forget to check out the root directory of the Slackware DVD or CD1! You'll find Slackware's own main documentation there. Every text file there is worth a read.

Upgrading the System

If you have been using Slackware for a while and want to upgrade to the next release once that becomes available, we have a nice HOWTO available here: Upgrading Slackware to a New Release

When tracking current, you should always read the latest ChangeLog.txt before upgrading the system, to see whether any additional steps are required to be performed before or after upgrading. For upgrades to a stable release, it is a good idea to read the UPGRADE.TXT and CHANGES_AND_HINTS.TXT files located on the CD/DVD or the official mirror.

1)
дивіться Slackware-HOWTO в корені диску DVD чи CD1
 uk:slackware:beginners_guide ()
Цей переклад старіший ніж оригінальна сторінка і може бути не актуальним. Дивіться що було змінено.
Переклад цієї сторінки?: