[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Флеш Плејер

Флеш Плејер је, у већини случајева, додатак прегледача интернета претежно за гледање видеа, играње игара, рекламе, а посебно за фенси сајтове. У власништву је Адобеа и спада у власничке софтвере.

Због неких делова његовог понашања (може бити нестабилан, често се ажурира, а ажурирања су често због безбедносних пропуста), није укључен у подразумевану инсталацију Слеквера. Постоји СлекБилд за инсталирање, а такође и готов пакет доступан на АлијенБоб-овом ФТП серверу. Обе солуције су за Мозилине прегледаче интернета (Фајерфокс, Тундербирд и Симонки), тако да ако планирате да инсталирате Хромиум (енг. Chromium) или Oперу, морате га преузети и инсталирати ручно. Гугл Хром (енг. Google Chrome) аутоматски долази са новом верзијом плејера.

Инсталација

Добијање функционалног Флеш Плејера је углавном постављање фајла у одговарајући директоријум, али је различит за сваки претраживач.

Ако планирате користити само прегледаче који долазе са инсталацијом Слеквера, горе поменути СлекБилд је далеко најједноставнији за инсталациију и одржавање, а самим тим се и препоручује.

Мозила прегледачи и Опера

Ако желите да га одржавате сами, или користите Оперу, потребно је да урадите следеће:

  1. Идите на Флешову страницу за преузимање .
  2. Кликните на везу „Други Оперативни системи и прегледачи?“ (енг. „Different operating system or browser?“)
  3. У пољу „Одаберите оперативни систем“, одаберите „Линукс (64-бит)“ или „Линукс (32-бит)“, у зависности од архитектуре.
  4. У пољу „Одеберите верзију за преузимање…“ одаберите „Флеш плејер хх.х за други Линукс .tar.gz (хх-бит), онда одаберите Преузимање.
  5. Распакујте ново преузету .tar.gz архиву.

Добићете нешто слично овоме:

darkstar:$ ls
install_flash_player_11_linux.i386.tar.gz
libflashplayer.so
readme.txt
usr

Са прилагођавањем имена у зависности од архитектуре, наравно. У сваком случају, фајл libflashplayer.so нам је нај важнији. Биће вам потребно да померите тај фајл у одговарајући директоријум вашег интернет прегледача.

За Мозила прегледаче:

  • За цео систем је у директоријуму: /usr/lib/mozilla/plugins
  • За сваког корисника посебно је у директоријуму: $HOME/.mozilla/plugins

За Оперу:

  • За цео систем је у директоријуму: /usr/lib/opera/plugins
  • За сваког корисника посебно је у директоријуму: $HOME/.local/lib/opera/plugins

Имајте у виду да Опера нема подразумевано место инсталације - за цео систем инсталациона тачка за libflashplayer.so је било где где је Опера инсталирана, у plugins директоријуму.

У сваком случају претраживач би требао сам да пронађе и почне га користити аутоматски. Немојте се устручавати да сами креирате plugins директоријум ако га у неким случајевима нема. Да уклоните, једноставно обришите libflashplayer.so.

Додатне Стварчице

Приметили сте да, после распакивања Флеш Плејера, поред libflashplayer.so има још фајлова, сваки од њих можете и не морате инсталирати.

Први је readme.txt, који садржи неколико бисера мудрости које вреди на брзину прочитати.

Одмах до њега је директоријум usr, који садржи неке .desktop фајлове, иконице и програм за конфигурисање Флеш Плејера. Добро га је инсталирати, посебно у случају КДЕ интеграције. Једноставно урадите следеће:

darkstar:$ su
Password:
darkstar:# ls
install_flash_player_11_linux.i386.tar.gz
libflashplayer.so
readme.txt
usr
darkstar:# cp -r usr/* /usr

У сваком случају је опционо, подразумевана подешавања за Флеш Плејер су довољна.

Извори

 sr:slackware:flashplugin ()
This translation is older than the original page and might be outdated. See what has changed.