[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Ово је стара верзија документа!


This page is still work in progress
Ова страница је у изради

Бежично умрежавање

iwconfig

Бежично умрежавање је некако компликованије од традиционалног жичаног умрежавања и захтева додатне алате за подешавање. Слеквер укључује разноврсну колекцију алата за бежично умрежавање како бисте на најосновнијем нивоу конфигурисали важу бежичну карту (Wireless Netwotk Interface Card - WNIC). У овом чланку нећемо покрити све, али ћемо вам пружити солидну основу како бисте све брзо подесили. Прва алатка на коју ћемо се осврнути је iwconfig(8). Уколико је покренете без аргумената, iwconfig ће приказати информацију за било коју и све мрежне карте на вашем рачунару.

darkstar:~# iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11abgn  ESSID:"nest"  
          Mode:Managed  Frequency:2.432 GHz  Access Point:
00:13:10:EA:4E:BD   
          Bit Rate=54 Mb/s   Tx-Power=17 dBm   
          Retry min limit:7   RTS thr:off   Fragment thr=2352 B   
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality=100/100  Signal level:-42 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

tun0      no wireless extensions.

За резлику од жичаних мрежа, бежичне су „нејасне“. Њихове границе је тешко дефинисати, а већи број мрежа могу да се преклапају међусобно. Да би се избегла конфузија, свака бежична мрежа (срећом) има јединствене идентификаторе. Два најосновнија идентификатора су Extended Service Set Identifier (ESSID) и канал или фреквенција за радио трансмисију. ESSID је једноставно име које идентификује бежичну мрежу у питању; можда сте чули да се односи на „име мреже“ или нешто слично.

Типичне бежичне мреже раде на 11 различитих фреквенција. Да бисте се повезали макар на најосновнију бежичну мрежу, мораћете да подесите ове две информације, могуће и друге, пре него што подесите ствари као што је ИП адресса бежичне карте. У претходном примеру могли сте да видите да је ESSID подешен на „nest“, а лаптоп испоручује на 2.432 GHz. Ово је све што је потребно да бисте се повезали на незаштићену бежичну мрежу.

  darkstar:~# iwconfig wlan0 essid nest \
  freq 2.432G

Аргументи freq и channel контролишу у основи исту ствар. Треба да користите само један. Уколико нисте сигурни коју фреквенцију или канал да користите, Слаквер може укапирати уместо вас.

  darkstar:~# iwconfig wlan0 essid nest \
  channel auto

Сада ће Слеквер покушати да се повеже на најјачу приступну тачку на „nest“ ESSID који ради на било којој фреквенцији.

Еквивалент заштите жичане мреже

Бежично умрежавање је по својој природи мање сигурно од жичаног умрежавања. Путовање ваше информације ваздушним таласима чини је подобнијом за пресретање од стране трећих лица, тако да су током година осмишљене бројне методе које би бежично умрежавање учиниле сигурнијим. Првс је названа Wired Equivilant Protection, или скраћено WEP, и пала је далеко од свог циља. Уколико и даље користите WEP, охрабрујемо вас да размислите о коришћењу WPA2 или неке друге јаче заштите. Напади на WEP су тривијални и потребно је само неколико минута да се изведу.

 sr:slackbook:wifi ()