[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Ово је стара верзија документа!


This page is still work in progress
Страница је у изради

Vi

Шта је vi?

По целом вашем рачунару је разбацано хиљаде текстуалних фајлова. Новим корисницима ово може да делује збуњујуће, али за конфигурацију готово свега у Слаквер Линуксу се користе текстуални фајлови. Ово омогућује кориснику да измене у систему чини брзо, лако и интуитивно. У петом поглављу смо се дотакли неких команди као што су cat и less које можемо користити за читање оваквих фајлова, али шта ако желимо да начинимо измене у истим? У ту сврху нам је потребан уређивач текста, а vi је прави избор за то.

Укратко, vi је један од најстаријих и најмоћнијих уређивача текста који се користи и данас. Он је омиљен код администратора, програмера, хобиста и осталих корисника широм света. Заправо, скори цела ова књига је написана уз помоћ vi уређивача текста; једино следеће поглавље о Емаксу је написано Емаксом.

Потребно је мало дубље објашњење како би се схватило шта је vi данас, како Слаквер Линукс технички не садржи vi. Уместо тога, Слаквер нуди два vi клона: elvis(1) и vim(1). Ови клонови садрже многе додатне функционалности у односу на vi, као што су истицање синтаксе, режими бинарног уређивања и подршку за мрежу. Нећемо ићи много дубоко по питању детаља везано за ове карактеристике. Подразумевано, ако покренете vi у Слаквер Линуксу, користићете elvis, тако да ће се сви примери у овом поглављу односити на коришћење поменутог клона. Уколико сте раније користили другу Линукс дистрибуцију, сигурно сте се упознали са vim-јем. Уколико је тако, можда ћете желети да промените симболички линк за /usr/bin/vi да указује на /usr/bin/vim, или да додате алиас у покретачке скрипте шкоњке. Сматра се да је vim много богатији функцијама од elvis-а, али је elvis много мањи програм и садржи све оне функције које ће већини корисника бити потребне.

vi је веома моћан, а у исто време гломазан и захтеван за нове кориснике који желе да га науче. Ипак, овладавање vi-јем је важна вештина за било ког администратора који држи до себе, јер је vi укључен у скоро сваку Линукс дистрибуцију, сваки БСД систем, и сваки Јуникс систем који постоји. Чак је укључен и у МекОС X. Једном, када научите vi, нећете имати потребу за изучавањем других уређивача текста, како бисте радили на било ком од ових система. Заправо, vi клонови су портовани на Мајкрософт Виндоуз системе, тако да га и тамо можете користити.

Различити режими у vi-ју

Нови корисници су углавном фрустрирани када први пут користе vi. Када се позове без аргумената, vi ће приказати овакав екран:

~
~
~
~
~
~
~
~
~
~
~
                                     Command

Овде ће корисник почети да куца очекујући да се тастери које је притиснуо појаве у документу. Уместо тога, десиће се нешто сасвим чудно. Разлог за ово је једноставан. vi има различите оперативне режиме. Постоји командни режим (енгл. command mode)и режим уписивања текста (енгл. insert mode). Подразумевани је командни режим; у овом режиму свака команда (тастер) представља одређену акцију као што је померање курсора, брисање текста, умножавање текста, претрага итд.

Отварање, снимање и напуштање

У реду, дакле одлучили сте се да учите коришћење vi-ја. Прва ствар коју треба да научите је како да отворите и снимите документе. Отварање фајлова је прилично лак посао. Једноставно укуцајте име фајла као аргумент у командној линији и vi ће га учитати. На пример,

vi chapter_11.xml

отвара фајл chapter_11.xml и учитава његов садржај на екрану. Али шта кад завршимо са документом и желимо да га снимимо? То можемо учинити из командног режима коришћењем команде :w. У командном режиму притиском на тастер : позиционирате курсор на само дно прозора и тиме добијате могућност уношења потребних команди.

 sr:slackbook:vi ()