[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Разлике

Овде су приказане разлике између изабране ревизије и тренутне верзије странице.

Постави везу ка овом компаративном приказу

Обе стране последње ревизијеПретходна ревизија
Следећа ревизија
Претходна ревизија
sr:slackbook:network [2013/01/09 19:02 (UTC)] slackmuzsr:slackbook:network [2013/01/12 14:51 (UTC)] (тренутно) slackmuz
Линија 1: Линија 1:
-<note important>This page is still work in progress</note> 
-<note important>Ова страница је у изради</note> 
- 
 ======Умрежавање====== ======Умрежавање======
  
Линија 168: Линија 165:
  
 Као што сте можда већ приметили, IPADDR[n] је Интернет Протокол Адреса (Internet Protocol Address) за **n** мрежни уређај. Уобичајено, вредности **n** одговара //eth0//, //eth1//, и тако даље, али није увек тако. Можете одредити ове вредности да се односе на друге мрежне адаптере помоћу IFNAME[n] варијабиле, али то ћемо оставити за [[sr:slackbook:wifi | бежично умрежавање]], пошто се то више односи на бежичне мрежне адаптере. Као што сте можда већ приметили, IPADDR[n] је Интернет Протокол Адреса (Internet Protocol Address) за **n** мрежни уређај. Уобичајено, вредности **n** одговара //eth0//, //eth1//, и тако даље, али није увек тако. Можете одредити ове вредности да се односе на друге мрежне адаптере помоћу IFNAME[n] варијабиле, али то ћемо оставити за [[sr:slackbook:wifi | бежично умрежавање]], пошто се то више односи на бежичне мрежне адаптере.
 +
 +Исто тако, NETMASK[n] је маска подмреже за дати мрежни адаптер. Уколико ове линије остану празне, статичке ИП адресе неће бити аутоматски додељене мрежном адаптеру. Варијабила **USE_DHCP[n]** говори Слекверу (природно) да користи ДХЦП за конфигурацију сучеља. **DHCP_HOSTNAME[n]** се ретко користи, али неки ДХЦП сервери га могу захтевати. У том случају, мора да буде подешено одговарајуће име домаћина. Коначно, стижемо до GATEWAY променљиве. Она је уствари постављена у фајлу, ниже него што је приказано у мом примеру, и контролише подразумевани пролаз. Можда ћете се запитати зашто не постоји **GATEWAY[n]** променљива. Одговор на то лежи у начину на који Интернет Протокол функционише. Нећу дубље улазити у дискусију по овом питању, али површно се може рећи да постоји само један уобичајени пут који рачунар користи невезано за број сучеља која су му додата.
 +
 +Уколико сте приморани да користите статичку ИП адресу, морате набавити јединствену ИП адресу и маску подмреже за дато сучеље, као и уобичајену адресу пролаза, и све то унети овде. У ''rc.inet1.conf'' нема места за унос ДНС информација, тако да ће ДНС сервери морати ручно да буду унети у ''resolv.conf'' како је објашњено у [[#manual:configuration | Ручној конфигурацији]]. Наравно, уколико користите **//netconfig//**, ово ће за вас урадити програм. Погледајмо сада друго сучеље на мом рачунару.
 +
 +<code>
 +# Config information for eth1:
 +IPADDR[1]=""
 +NETMASK[1]=""
 +USE_DHCP[1]="yes"
 +DHCP_HOSTNAME[1]=""
 +</code>
 +
 +Овде ја говорим Слекверу да конфигурише eth1 користећи ДХЦП. Не морам да постављам **IPADDR[1]** или **NETMASK[1]** варијабиле када користим ДХЦП (заправо, ако су подешене, биће игнорисане). Слеквер срећом контактира ДХЦП сервер чим се машина стартује.
 +
 +======Навигација кроз поглавља======
 +
 +**Претходно поглавље: [[sr:slackbook:emacs|Emacs]]**
 +
 +**Следеће поглавље: [[sr:slackbook:wifi|Бежично умрежавање]]**
 sr:slackbook:network ()