[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Ово је стара верзија документа!


This page is still work in progress
Страница је у изради

Emacs

Шта је Emacs?

vi и његови клонови су веома функционални и моћни уређивачи текста. Међутим, често су сматрани не нарочито проширивим. vim је успешна и моћна варијанта vi уређивача која прекида овај тренд, постајући веома проширива и лагана. Али, многи корисници преферирају знатно „тежи“ и проширивији уређивач. Ово је разлог зашто многи корисници преферирају Emacs.

Емакс је максимално проширив. Изван језгра које је написано Ц програмским језиком, остатак Емакса је писан у Лисп варијанти, скоро све што видите, тако да можете да га конфигуришете или проширите по вољи (на интернету се могу наћи веома добра Емакс Лисп упутства). Људи пишу све врсте проширења у Емакс Лиспу, од синтакси са нагласком на нејасне језике, до уграђеног терминала. Заправо, постоји у Емаксу режим емулације за vi (зове се viper), тако да и даље можете имати модално уређивање које долази уз vi, док користите моћно Emacs језгро.

Као што је случај и са vi уређивачем, постоје многе варијанте Емакса (назване emacsen). Међутим, најкоришћенија и једина у Слекверу је GNU Emacs. Када се помене Емакс, готово увек се мисли на ГНУ Емакс.

За разлику од vi уређивача, Емакс подразумевано функционише више као традиционалан уређивач. Ово значи да се већина пречица на тастатури може применити без поновног мењања режима. Можете оворити фајл и почети да пишете без учења о томе шта који режим ради, или присећања у коме се режиму тренутно налазите.

Стартовање

Емакс можете покренути једноставним уношењем emacs команде у ваш терминал. Када га први пут покренете у конзоли без аргумената, видећете нешто налик овоме:

Уколико сте у Иксу (X windows), Emaкс се, уместо у конзолном, може покренути у графичком сучељу. Ако је такав случај, а ви не желите GUI, можете га покренути са -nw заставицом.

Док сте ту, можете се кретати помоћу татера стрелица на тастатури. Подвучени елементи су везе, а можете их активирати прелажењем преко њих и притиском тастера Enter. Документација је веома добра и може вам помоћи ако дођете до проблема. Такође обратите пажњу како описују секвенце као што су Ctrl+H, што значи да притиснете тастер H док држите притиснут тастер CTRL. Исти случај је и са M-`, што значи да док држите притиснут Meta тастер (обично је то Alt) притисните тастер на коме се налази инверзни (обрнути) полунаводник, `.

 sr:slackbook:emacs ()