[2024-feb-29] Sad news: Eric Layton aka Nocturnal Slacker aka vtel57 passed away on Feb 26th, shortly after hospitalization. He was one of our Wiki's most prominent admins. He will be missed.

Welcome to the Slackware Documentation Project

Czym jest Slackware Linux?

Slackware Linux opublikowany przez Patricka Volkerding to zaawansowany system operacyjny bazujący na Linuksie, utworzony tak by był łatwy w użyciu i stabilny.

Zawiera najnowsze popularne oprogramowanie zapewniając prostotę i łatwość używania jednocześnie będąc elastycznym i wydajnym. Slackware to wszystko co najlepsze w jednym.

Pierwotnie stworzony przez Linusa Torvaldsa w 1991, uniksopodobny system Linux czerpie teraz korzyści z wkładu milionów użytkowników i developerów z całego świata. Slackware Linux dostarcza nowym i doświadczonym użytkownikom w pełni funkcjonalny system, który może być użyty na wiele sposobów od stacji roboczych do serwerów. WWW, FTP i serwery poczty są gotowe do użycia zaraz po instalacji, podobnie jak wiele popularnych środowisk graficznych. Pełen zestaw narzędzi deweloperskich, edytorów i aktualnych bibliotek jest gotowy dla użytkowników, którzy chcą rozwijać lub kompilować dodatkowe oprogramowanie.

Filozofia systemu Slackware Linux

Od pierwszej wersji beta wydanej w kwietniu 1993, Projekt Slackware Linux ma na celu tworzenie jak najbardziej unikspodobnej dystrybucji Linuksa. Slackware jest zgodny z opublikowanym standardami Linuksa, takimi jak Linux File System Standard. Twórcy Slackware zawsze stawiają na prostotę i stabilność, dzięki czemu Slackware stał się jedną z najbardziej popularnych, stabilnych i przyjaznych użytkownikowi dystrybucji.

Zobacz także: Zasady Slackware

Slackware Overview

Slackware Linux jest 32 lub 64-bitowym wielozadaniowym uniksopodobnym system. Obecnie bazuje na jądrze Linux z serii 3.2, bibliotekach GNU C w wersji 2.7. Slackware ma łatwy w użyciu instalator, obszerną dokumentację online i obsługiwany przez menu system pakietów. Pełna instalacja zawiera X Windows System, środowiska do programowania w C/C++, interpretator Perl, narzędzia sieciowe, serwery www, ftp, poczty, grup dyskusyjnych, GIMP'a, Mozille Firefox i wiele innych programów. Slackware może być uruchomiony na procesorach 486 i wszystkich nowszych maszynach x86 (używa jednak opcji -mcpu=i686 by uzyskać najlepszą wydajność na maszynach i686 takich jak P3, P4, Duron/Athlon i najnowszych wielordzeniowych procesorach x86).

Źródła

Linki

 pl:slackware:slackware ()
Tłumaczenie jest starsze niż oryginalna strona i może być przestarzałe. Zobacz co się zmieniło.